Iš tyrimo duomenų paaiškėjo, kad šiemet gyventojams per atostogas labiausiai sutaupyti sekėsi renkantis apgyvendinimo paslaugas ir perkant maistą parduotuvėse bei turguose.
„Planuojant atostogas finansai yra vienas svarbiausių aspektų. Poilsiautojams aktualu rasti geriausią kainos ir kokybės santykį. Tad verslui svarbu dėti pastangas prisitaikyti – ieškoti būdų, kaip savo paslaugas pasiūlyti už prieinamą kainą, tačiau tuo pačiu užtikrinti kokybę ir išlaikyti turistų srautą“, – sako Karolis Žemaitis, ekonomikos ir inovacijų viceministras.
Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ tyrimas taip pat parodė, kad sumažėjo žmonių, kurie nekeliauja po Lietuvą, nes tai jiems atrodo per brangus malonumas. Pernai per didelę nakvynių kainos naštą akcentavo 42 proc. respondentų, o šiemet 31 procentai. Dažniausia priežastis rinktis kelionę be nakvynės šiemet buvo paprasta – nedideli atstumai: norimus objektus Lietuvoje galima aplankyti per dieną ir vakare sugrįžti namo.
„Nedideli atstumai ir greitos kelionės, įdomūs objektai, maršrutai ir lengvas planavimas – tai pagrindinės priežastys, kodėl Lietuvos gyventojai labiausiai vertina keliones po savo šalį. Trumpai tariant, Lietuva yra kelionėms patogi šalis. Bet nenuobodi, nes kas antras tyrimo dalyvis tvirtino, jog į keliones leidžiasi norėdamas pažinti naujas vietas ir savo kraštą“, – pastebi VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vadovė Olga Gončarova.
Mėgsta Palangą ir Druskininkus, bet tyrinėja ir naujas vietas
Tyrimo duomenimis, išvykoms Lietuvoje per paprastus savaitgalius neabejingi beveik 4 iš 5 apklaustųjų, o ilgaisiais savaitgaliais savo kraštą tyrinėja ar mėgaujasi poilsiu ne namuose 37 proc. respondentų. O. Gončarova pastebi, kad lyginant su praėjusiais metais ši dinamika išlieka stabili, o vidutiniškai gyventojai yra linkę per metus savo šalyje pakeliauti 3 paprastus savaitgalius ir 2 ilgiuosius.
Apskritai, kelionių po Lietuvą su nakvyne ar be jos paklausa šiemet išlieka panaši kaip ir pernai. 71 proc. apklaustųjų nurodė, kad per praėjusius 12 mėnesių vyko į kelionę bent su viena nakvyne Lietuvoje, kai pagrindiniai tikslai buvo laisvalaikis, poilsis, atsipalaidavimas, kultūros ar gamtos objektų pažinimas. Lietuvą savo ilgųjų atostogų kryptimi ir toliau renkasi du trečdaliai apklaustųjų.
Kaip ir ankstesniais metais, labiausiai vietinius turistus traukia Palanga ir pajūris, taip pat – Druskininkai. Tačiau tyrimas rodo, kad apie du trečdalius žmonių ieško informacijos apie naujus turistinius objektus ir jais domisi.
Socialinių tinklų ir draugų rekomendacijų įtaka auga
Daugiau nei pusė gyventojų yra linkę ilgesnes atostogas planuoti iš anksto – prieš mėnesį ar kelis, trečdalis – planuoja likus kelioms dienos, savaitėms iki išvykos. „Kokybinis tyrimas parodė, kad šis įprotis ypač būdingas šeimoms su mažais vaikais, nes tėvai nori būti tikri, jog vaikai turės užsiėmimų ir pramogų. Kad vietos turistai vertina patogumą rodo ir tai, jog pusė jų nurodė perkantys poilsio paketus, kurie užtikrina nakvynę, pusryčius ir kitas paslaugas“, – atkreipia dėmesį O. Gončarova.
Kone 9 iš 10 keliautojų nakvynės vietų ieško ir užsako internetu, o populiariausia apgyvendinimo vietos paieškos svetaine Lietuvoje išlieka „Booking.com“.
„Kita vertus, socialinių tinklų įtaka mūsų kelionėms neslopsta. Kas penktas keliautojas informaciją apie maršrutą susirenka iš „Facebook“, o 40 proc. asmenų kelionių idėjas bei planus susidėlioja gavę rekomendacijų iš draugų, kolegų ir giminaičių. Todėl skatindami keliauti po Lietuvą socialiniams tinklams skiriame ypač daug dėmesio“, – dalijasi VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vadovė.
Nori paragauti vietinių patiekalų
Populiariausiomis veiklomis, kuriomis užsiima keliaudami po Lietuvą, žmonės įvardija ramų poilsį gamtoje, gamtos objektų lankymą: kopimą į apžvalgos bokštus ir piliakalnius, žygius pažintiniais takais. Taip pat mėgstama lankytis vietinėse kavinėse ir restoranuose. Kokybinė tyrimo dalis atskleidė, kad keliautojai jaučia stiprų norą paragauti autentiškų vietinės regiono virtuvės patiekalų, todėl visada geru žodžiu atsiliepia apie Viduklės koldūnus ar Čičinsko kepsnį Panevėžyje.
Svarbiausiu kelionių pasirinkimo kriterijais, kaip ir anksčiau, šiemet išlieka bendra lankytinos vietos infrastruktūra, apgyvendinimo paslaugų kainos ir kokybės santykis, taip pat – lankytinų gamtos objektų pasiūla (pažintiniai takai, apžvalgos bokštai, parkai, piliakalniai, atodangos).
Balandį tyrimų bendrovės „Rait“ atlikto tyrimo metu Lietuvoje apklausta 1048 gyventojų (18-74 metų amžiaus). Rezultatai atspindi visos Lietuvos gyventojų nuomones bei pasiskirstymą pagal amžių, lytį bei gyvenamąją vietą.
Komentuoti